Gamze Sart

Gamze Sart

Associate Professor / Member of the Intellectual Property & Licensing Commission at Istanbul University-Cerrahpasa

Biography

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’da, Yüksek Öğretim ve Yüksek Öğretimin İnovasyon ve Teknoloji odaklı Geleceği Hakkında Doçent olarak akademik çalışmalarına devam etmekte ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesinde (HAYEF) görev almaktadır.

Aynı zamanda Proje ve Teknoloji Ofisinde Patent Kurulunda Yönetim Kurulu Üyesidir. AB Horizon 2020 kapsamında özellikle Bioteknoloji ve IT gibi alanlardaki Kümelenmeler üzerinde Patent ve Lisanslama Direktörü olarak çalışmaktadır.

Bundan önce 2018-2014 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi, Üniversite Sanayi İş Birliği Başkan Yardımcısı, Teknoloji Transfer Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi, Patentleme ve Lisanslama Direktörü, 1513 TTO Projesi, Üniversite Sanayi İşbirliği Modül Yöneticisi olarak görev yapmıştır. 1988- 1992 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Yöneticilik ve Uluslararası İlişkiler/Siyaset Bilimi lisans eğitimini aldı.

Avrupa Komisyonu’nda Dünya Bankası ve LSE’nin ortak yürüttüğü Özelleştirme ile Ekonomik Kalkınma üzerine çalıştı. 1993- 1999 yılları arasında New York ve İstanbul’da genel koordinatör olarak çalıştı. Harvard Üniversitesinde Project Zero’da akademik çalışmalarına devam etti. Psikoloji ve Yetişkin Eğitimi üzerine 2 ayrı yüksek lisansını tamamladı. 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesinden Teknoparklar ve Teknoloji Transfer ile Üniversitelerin Değişimi üzerine Doktorasını yaptı. Stanford Üniversitesinde doktora sonrası çalışmalarını, Yalın İnovasyon üzerine gerçekleştirdi ve hali hazırda Stanford Graduate School of Business’da Girişimcilik ve Yenilikçilik üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Psikoloji, Antropoloji ve Nöropsiloloji ayrıca diğer doktora alanlarıdır. Bu alanlarda yazılmış 100 yakın kitap ve tercüme kitabı ile birlikte 300 den fazla yazılmış makale ve konferans bildirileri mevcuttur.

Tasarımsal Düşünme ve Ters Mühendislik ile patent alım süreçlerini hızlandırmakta ve teknoloji değerlendirmesi yaparak startupların kurulmalarına ve finansal kaynak bulmalarına destek olmaktadır. 2014-15-16-17 yılında İstanbul Üniversitesinin en fazla patent başvurusu sürecinde yer almıştır. Türkiye ve yurtdışında 2.000 adetten fazla patent alım sürecinde bulunmuştur. Özellikle startuplar başta olmak üzere lisanslama süreçlerinde teknoloji ve startup değerleme alanlarında etkin rol oynamaktadır. Kendisinin aktif olarak rol aldığı 52 adet startup yer almaktadır. Türkiye’de yatırım yapan 20 kadın girişimci içindedir. 2016 yılından bu yana T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığının verdiği Bireysel Katılım Yatırımcısı Lisansına sahiptir. Ayrıca inovasyonun ve Ar-Ge’nin Yüksek Öğretim Kurumlarında arttırılmasına destek vererek Endüstri 4.0 dönüşümünde sanayi-üniversite işbirlikleri üzerinde aktif çalışmalar yapmaktadır.

Her sene 500 den fazla öğrencinin yurtdışında Oxford, Stanford, Harvard, Yale, MIT, Princeton, UC Berkeley gibi üniversitelere lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde yerleşmesine destek olmaktadır. Geçmiş 5 yılda aldığı burs ve destek 500 milyon USD üzerindedir. Kieretsu Melek Yatırımcı Ağı Yönetim Kurulu Üyesi olan Sart, Türkiye’de inovasyonun artması için Maker Hareketi başta olmak üzere Genç Araştırmacılar Akademisinin ve İnovasyon için Eğitim Vakfı kurucularındandır.

All sessions

BiyoTeknoloji ve İnovasyon Paneli

  • 25 Haziran, 2020
  • 20:00 - 21:30
  • Açık Sahne
Translate »