Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda sizlerden gelen soruları ve cevapları bulabilirsiniz. Başka sorularınız varsa bize iletişim formumuzu kullanarak yönlendirebilirsiniz.

Gönüllülük ve Destek

Katılım Ücreti

Başvuru ve Katılım

Bilim, teknoloji ve tasarım alanlarından en az biriyle ilgileniyorsanız Hacknbreak’e katılabilirsiniz. Bu üç alanın alt dallarından birisinde uzmanlaşmak istiyorsanız katılmak için başvurmaktan çekinmeyin. HacknBreak kamplarına başvurusu onaylanan kişiler katılabiliyor. Başvuru formunu dolduranlar değerlendirme sürecinden geçiyor ve buna göre başvuru onay ya da red bilgileri ve etkinlikle ilgili tüm bilgilendirmeler formda belirttiğiniz e-posta adresiniz üzerinden ya da telefonunuza SMS olarak paylaşılıyor. Başvurusu reddedilenler kamplara malesef katılmamıyot. Fakat bir sonraki kamp için yeniden başvuru yapabilirsiniz.

Kamplar için başvuru formunda ilgi alanlarınızı, “uzman olduğunuz” ya da “uzmanlaşmak istediğiniz” konuları bizimle paylamanızı ve üyelik formunu eksiksiz doldurmanızı bekliyoruz. Kamplar için değerlendirme kriterleri kampın özelliğine göre belirtilmekte olup, talepleriniz değerlendirilirken, kendinizi ne kadar net ifade edebildiğiniz, uzmanlaşmak istediğiniz alanı tanımlayıp tanımlayamadığınız, motivasyonunuz değerlendirerek karar veriyoruz. Sonuçlar formda belirttiğiniz adresinize eposta ya da telefon numaranıza SMS ile bildiriyoruz.

HacknBreak kamplarınında sponsolarımızın ayni veya nakdi desteklerinin etkinliğin toplam maliyetlerini karşılaması için çalışıyoruz. Toplam maliyetten kalan eksik bütce için sizden de destek bekliyoruz. Katılım ücretleri kamptan kampa değişebilir. Bilgilere ilgilendiğiniz kampın detay sayfasından ulaşabilirsiniz. Amacımız kesinlikle kâr elde etmek değildir. 

Kamplara başvurular bireysel olarak yapılıyor. Katılım için kazanılan hak başka bir kişiye devredilemiyor. Eğer bir ödeme yaptıysanız belirli bir tarihe kadar geri ödeme talep edebilirsiniz.

Bilim, teknoloji, girişimcilik, tasarım ya da sektörel konularda kurulmuş üniversite grupları, dernek, vakıf ya da birliklere bağlı kurulmuş toplulukların (Örnek vermek gerekirse, İTÜ Girişimcilik Topluluğu, İYTE İEEE Topluluğu, UniChain, Future Science Team, InovaTIM vd.) HacknBreak’e topluluk olarak katılalabilirler.

Topluluk olarak katılımlarda herhangi bir ücret indirimi uygulanmaz. Yalnız bir topluluktan 10 kişinin üzerinde bir katılım olması durumunda her 10 kişi için 1 kişiye ücretsiz konaklama hakkı tanınıyor. 

Topluluk olarak katılım göstermek istiyorsanız ve izin, davet yazısı gibi talepleriniz varsa topluluk yöneticisi ya da sözcüsü tarafından [email protected] e-posta adresine konu ile ilgili talebinizi, topluluk olarak katılım durumunuzu ve katılımcı kişilerin adlarını içeren bir e-posta göndermenizi talep ederiz. Topluluk katılımcısı olacak her kişinin başvuru formunu bireysel olarak doldurması şarttır. Formu doldurmayan kişilerin de en kısa zamanda formu doldurması topluluk yöneticilerinin sorumluluğundadır.

Kamplar kapsamında düzenlenecek hackathon ve ideathon seanslarında ekipler halinde çalışacağınız için, önceden bir ekiple katılmanız çok daha iyi hatta tercih edilen bir durumdur. Ekip olarak katılacaksanız bile, lütfen her bir kişinin formu bireysel olarak doldurduğundan emin olun.

Kamplar için eğer kamp süresince katılma zorunluluğu yoksa bir kaç gün katılabilirsiniz. Bu durumda bile kayıt olmanız gerekmektedir.

Başvuru formunda paylaştığınız bilgilerin gizliliği ve güvenliği Açık İnovasyon Derneği’nin sorumluluğundadır. Kişisel bilgileriniz, 3. parti kişi ya da kurumlarla paylaşılmaz. Fakat resmi kamu kurumları talep ederse paylaşılmak üzere arşivlenir. Kişisel bilgilerinizin hangi amaçlarla kullanıldığı ve güvenliği ile ilgili bilgilere Gizlilik ve Güvenlik sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

“HacknBreak kamplarına (kampa özel bir durum olmadığı sürece) katıldığınıza dair basılı bir sertifika verilmemektedir. Kamplar süresince yapılan özel etkinlikler sonrasında, etkinliği düzenleyen kurumun insiyatifinde olacak şekilde bir sertifika verilebilir, katılım sertifikası verilecek etkinlikler programda belirtilir. Etkinlik tipi, yarışma ya da hackathon şeklinde ise dereceye girenlere plaket ya da ödüller verilebilir. Ödüller yine yarışmaları ya da maratonları düzenleyen kurumun inisiyatifindedir.

Kamplara katılmanız durumunda talep ederseniz dijital olarak katılım belgesi paylaşılabilmektedir. Bunun için [email protected] mail adresimizden talebinizi paylaşmanız yeterlidir.”

Kamp Alanı ve Konaklama

Kamplar, farklı bir lokasyon belirtilmediği sürece HacknBreak Açık İnovasyon Kampı ve odak kampları ile benzeri kamplara ev sahipliği yapmak üzere kurulmuş olan OpenCampus’te düzenlenmektedir. OpenCampus şu ana kadar HacknBreak 2018, HacknBreak 2019, Liseliler için Bilim Kampı ve farklı sivil toplum örgütleri ve topluluklarının kamplarına ev sahipliği yapmıştır. HacknBreak Açık İnovasyon Kampı ve odak kampları farklı mekanlarda da düzenlenebilir. Kamplarla ilgili bu bilgilere sayfalarından ulaşabilirsiniz.

OpenCampus’te çadırda konaklayabilirsiniz. Çadır haricinde sınırlı sayıda uyku birimlerimiz mevcut. Kamp alanında konaklama seçenekleri ile ilgili her bir etkinlik sayfasından ayrıca daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kamplara katılmayı planlıyorsunuz ama etkinlik alanında yani OpenCampus’te konaklamayı planlamıyorsanız konaklamasız katılacaksınız demektir. Kamp alanına yakın bir lokasyonda yaşayanlar, yakın bir lokasyonda yer alan bir KYK yurdunda konaklayacak olanlar, yine civarda farklı bir yerde otelde konaklayacak olanlar etkinliğe konaklamasız katılabilir demektir. Konaklamasız katılıyorsanız da mutlaka etkinliğe katılım başvurusu yapmış olmanız ve başvurunuzun onaylanması beklenir.

Kamp süresince çadırda konaklamayı tercih ediyorsanız, kendi çadırınızla da gelebilirsiniz. Konaklama seçenekleri sayfasında çadırda konaklayacak katılımcılar için paylaşılan bilgilere bakabilirsiniz.

OpenCampus’ün sınırlı sayıda çadırımız bulunmaktadır. Çadırınız yoksa ve bu çadırlardan kullanmak isterseniz hemen başvurunuzu yapmanızı ve çadır talep etmenizi tavsiye ederiz.

OpenCampus’te yiyecek ve içecek alanları mevcuttur. Bazı kamplarda kamp ücretine yemek dahil olabilir. Haricinde de OpenCampus kafesinden her saat ücretli yiyecek ve içeceklere ulaşmanız mümkündür. Bunun dışında Urla’da çok güzel ve ekonomik yemekler sunan yeme-içme mekanları mevcuttur. 

OpenCampus’te yeterli sayıda priz vardır. Etkinlik alanı baz istasyonlarına yakın olduğu için mobil internetinizi kullanabilirsiniz. Etkinlik alanı çok geniş bir arazi üzerinde olduğu için sınırlı yerlerde ücretsiz wi-fi hizmeti sunulmaktadır.

OpenCampus’te yeterli sayıda duş ve tuvaletler bulunmaktadır.

https://hacknbreak.com/iletisim/  sayfasından detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kamp alanı hemen deniz kenarında değildir ama en yakın girilebilecek denize uzaklığı 2 km mesafededir. Minibus, otobüs, yürüyerek, otostopla ya da bisikletle plajlara gidip geri dönebilirsiniz. Bazı durumlarda plaja ücretsiz minubus/otobüs seferleri düzenlediğimiz de oluyor.

Translate »