Sıkça Sorulan SorularAşağıda sizlerden gelen sorulara göre hazırlanmış soru ve cevapları bulabilirsiniz. Olabilecek tüm sorularınıza yanıt vermeye çalıştık. Sol tarafta bulunan kısa yol linklerini kullanarak soru setlerine ulaşabilirsiniz. Sorulara ulaşmak için aşağıya doğru scroll etmeniz yeterli.

Bu sorulara ek olarak başka sorularınız var bize iletişim formumuzu kullanarak yönlendirebilirsiniz. İletişim formu ile paylaştığınız sorularınıza en kısa zamanda yanıt vermeye çalışacağız.

Kamp Alanı ve Konaklama


 • Kamp nerede düzenleniyor?
 • Kamp alanında konaklama seçenekleri nelerdir?
 • Konaklamasız katılım ne demektir?
 • Kamp alanında kendi çadırımı kurabilir miyim?
 • Kendi çadırım yok, çadır temin edebilir misiniz?
 • Etkinlik alanında dilediğimiz zaman yiyecek ve içecek var mı?
 • Kamp alanında elektrik ve internet mevcut mu?
 • Kamp alanında yeterli sayıda duş ve tuvalet mevcut mu?
 • Kamp alanına nasıl ulaşırım?
 • Kamp alanı denize yakın mı?
Kamp nerede düzenleniyor?
HacknBreak Kampı, hacknbreak benzeri teknoloji, tasarım ve bilim özelinde kamplar organize edilen OpenCampus Urla’da düzenlenmektedir. HacknBreak 2018 kampı burada yapılmıştır. OpenCampus katılımcıları ile birlikte kurulmuştur. Benzeri kamplara açıktır. Daha detaylı bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz: opencampus.com.tr
Kamp alanında konaklama seçenekleri nelerdir?
OpenCampus’te çadırda konaklayabilirsiniz. Çadır haricinde sınırlı sayıda uyku birimlerimiz mevcut. Kamp alanında konaklama seçenekleri ile ilgili sayfamızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
Konaklamasız katılım ne demektir?
HacknBreak’e katılmayı planlıyorsunuz ama etkinlik alanında yani OpenCampus’te konaklamayı planlamıyorsanız konaklamasız katılacaksınız demektir. İzmir ya da Urla’da yaşayanlar, burada yaşayan arkadaşlarının yanında konaklayacak olanlar, İzmir ya da Urla’da yer alan bir KYK yurdunda konaklayacak olanlar, yine civarda farklı bir yerde otelde konaklayacak olanlar etkinliğe konaklamasız katılacak demektir.
Kamp alanında kendi çadırımı kurabilir miyim?
Çadırda konaklamayı tercih ediyorsanız, tabi ki çadırınızla gelebilirsiniz. Konaklama seçenekleri sayfasında çadırda konaklayacak katılımcılar için paylaşılan bilgilere göz gezdirmenizde fayda var.
Kendi çadırım yok, çadır temin edebilir misiniz?
OpenCampus’ün sınırlı sayıda çadırı bulunmaktadır. Çadırınız yoksa ve bu çadırlardan kullanmak isterseniz hemen başvurunuzu yapmanızı ve çadır talep etmenizi tavsiye ederiz.
Etkinlik alanında dilediğimiz zaman yiyecek ve içecek var mı?
OpenCampus’te konaklama yapacak katılımcılar için sabah ve akşam saatlerinde ücretsiz yemek servisi verilecektir. Haricinde de OpenCampus kafesinde her saat ücretli yiyecek ve içeceklere ulaşmanız mümkündür.
Kamp alanında elektrik ve internet mevcut mu?
Kamp alanında yeterli sayıda priz bulunmaktadır. Etkinlik alanı baz istasyonlarına yakın olduğu için mobil internetinizi kullanabilirsiniz. Etkinlik alanı çok geniş bir arazi üzerinde olduğu için sınırlı bir alanda ücretsiz wi-fi hizmeti sunulmaktadır.
Kamp alanında yeterli sayıda duş ve tuvalet mevcut mu?
Kamp alanında yeterli sayıda ve konforda duş ve tuvaletler bulunmaktadır.
Kamp alanına nasıl ulaşırım?
Ulaşım sayfasından detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
Kamp alanı denize yakın mı?
Kamp alanı hemen deniz kenarında değildir ama en yakın girilebilecek denize uzaklığı 1.5 km’dir.

Başvuru ve Katılım


 • Başvuru ve onay süreçleri nasıl işleyecek?
 • Başvuru değerlendirme kriterleri nelerdir?
 • Kampa katılım ücretli mi?
 • Başvurum onaylandı ama katılamayacağım, başka bir kişiye hakkımı devredebilir miyim?
 • Topluluk olarak kampa katılabilir miyiz?
 • Ekip olarak kampa katılabilir miyiz?
 • Kampa bir kaç gün katılacağım yine de kayıt olmam gerekir mi?
 • Başvuru sırasında paylaştığım bilgiler hangi amaçlarla kullanılacak?
 • Kamp sonunda bir belge ya da ödül verilecek mi?
Başvuru ve onay süreçleri nasıl işleyecek?
HacknBreak için başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunda belirttiğiniz bilgiler değerlendirme sürecinden geçecek ve buna göre başvuru onay ya da red bilgileri ve etkinlikle ilgili tüm bilgilendirmeler sizlerle formda belirttiğiniz e-posta adresiniz üzerinden ya da telefonunuza SMS olarak paylaşılacaktır.
Başvuru değerlendirme kriterleri nelerdir?
HacknBreak kampı için başvurusu için sizlerden talep edilen bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmanız beklenmektedir. Etkinliğe katılım talepleriniz değerlendirilirken, bir alanda uzmanlaşma isteğiniz, kampa katılma nedeniniz ve motivasyonunuz değerlendirilir. Sonuçlar formda belirttiğiniz adresiniz ya da telefon numaranıza e-posta ya da SMS ile bildirilir.
Kampa katılım ücretli mi?
HacknBreak’te düzenlenen aktvitelere katılım ücretsizdir. Yalnız eğer etkinlik alanında konaklamak istiyorsanız, etkinlik alanında konaklamak için ortaya çıkan maliyetler üzerinden sadece konaklama yapan katılımcılardan minimum ücretler talep edilmektedir. Bu ücretler yemek, elektrik, su vb hayati ihtiyaçların maliyetini karşılamak adına kullanılır. OpenCampus’te konaklama karşılığında talep edilen ücretleri görmek için Konaklama ücretleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Başvurum onaylandı ama katılamayacağım, başka bir kişiye hakkımı devredebilir miyim?
HacknBreak’e katılımcı olarak başvurular bireysel olarak yapılır. Katılım için kazanılan hak başka bir kişiye devredilemez. Yalnız konaklama için ücret ödemişseniz ve katılamayacaksanız, bu durumda arkadaşınız katılımcı olarak başvuru yapmış, onaylanmış ve henüz ücretini ödememişse, bu durumda konaklama hakkınızı bu arkadaşınıza devredebilirsiniz. Bunun için hacknbreak@acikinovasyon.org e-posta adresine konu ile ilgili bir e-posta göndermenizi rica ederiz.
Topluluk olarak kampa katılabilir miyiz?
Bilim, teknoloji, girişimcilik, tasarım ya da sektörel konularda kurulmuş üniversite, üniversiteler arası , dernek, vakıf ya da birliklere bağlı kurulmuş toplulukların (Örnek vermek gerekirse, İTÜ Girişimcilik Topluluğu, İYTE İEEE Topluluğu, UniChain, Future Science Team, InovaTIM gibi) HacknBreak’e topluluk olarak katılmaları tercih ettiğimiz bir durumdur. Topluluk olarak katılımlarda herhangi bir ücret indirimi uygulanmaz. Yalnız bir topluluktan 10 kişinin üzerinde bir katılım olması durumunda her 10 kişi için 1 kişiye ücretsiz konaklama hakkı Açık İnovasyon Derneği tarafından verilir. Her yıl bu konu ile ilgili düzenleme hakkını Açık İnovasyon Derneği saklı tutar. Topluluk olarak katılım göstermek istiyorsanız ve izin, davet yazısı gibi talepleriniz varsa topluluk yöneticisi ya da sözcüsü tarafından hacknbreak@acikinovasyon.org e-posta adresine konu ile ilgili talebinizi, topluluk olarak katılım durumunuzu ve katılımcı kişilerin adlarını içeren bir e-posta göndermenizi talep ederiz. Topluluk katılımcısı olacak her kişinin başvuru formunu bireysel olarak doldurması şarttır. Formu doldurmayan kişilerin de en kısa zamanda formu doldurması topluluk yöneticilerinin sorumluluğundadır.
Ekip olarak kampa katılabilir miyiz?
Etkinlik kapsamında düzenlenecek hackathon ve ideathon seanslarında ekipler halinde çalışacağınız için, önceden bir ekiple katılmanız çok daha iyi hatta tercih edilen bir durumdur. Ekip olarak katılacaksanız bile, lütfen her bir kişinin formu bireysel olarak doldurduğundan emin olun.
Kampa bir kaç gün katılacağım yine de kayıt olmam gerekir mi?
Kampa birkaç gün katılacak olsanız bile kayıt olmanız gerekmektedir.
Başvuru sırasında paylaştığım bilgiler hangi amaçlarla kullanılacak?
Başvuru formunda paylaştığınız bilgilerin gizliliği ve güvenliği Açık İnovasyon Derneği’nin sorumluluğundadır. Kişisel bilgilerinizin hangi amaçlarla kullanıldığı ve güvenliği ile ilgili bilgilere Gizlilik ve Güvenlik sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Kamp sonunda bir belge ya da ödül verilecek mi?
“HacknBreak kampına katıldığınıza dair basılı bir sertifika verilmemektedir. Ama HacknBreak süresince yapılan özel etkinlikler sonrasında, etkinliği düzenleyen kurumun insiyatifinde olacak şekilde bir sertifika verilebilir, katılım sertifikası verilecek etkinlikler programda belirtilir. Etkinlik tipi, yarışma ya da maraton şeklinde ise dereceye girenlere plaket ya da ödüller verilebilir. Ödüller yine yarışmaları ya da maratonları düzenleyen kurumun insiyatifindedir. HacknBreak’e katılmanız durumunda talep ederseniz dijital olarak katılım belgesi paylaşılabilmektedir. Bunun için hacknbreak@acikinovasyon.org mail adresimizden talebinizi paylaşmanız yeterlidir. “

Konaklama Ücreti


 • Konaklama ücreti ne kadar ve neler dahildir?
 • Konaklama ücretini ödeyeceğim sayfaya nasıl ulaşırım?
 • Konaklama yapmayacağım, yine de bu ücreti ödemem gerekir mi?
 • Askıda bilet uygulaması nedir ve nasıl faydalanabilirim?
 • Konaklama ücretinin ödenmesi durumunda yasal bir belge paylaşılacak mı?
 • Konaklama ücretini ödedim ama katılamayacağım, başka bir kişiye hakkımı devredebilir miyim?
 • Konaklama ücretini ödedim, ücret iadesi talep edebilir miyin?
 • Konaklama ücret iadesi hangi tarihe kadar talep edilebilir?
Konaklama ücreti ne kadar ve neler dahildir?
Konaklama ücretleri ile ilgili bilgiler Konaklama Ücretleri sayfasında detaylı olarak paylaşılmıştır. Konaklama ücretleri sayfasında ayrıca nelerin dahil olduğu belirtilmiştir. Çadır talep edenler için çadır ve mat, uyku birimi, çadır alanının gösterilmesi, kullanılan elektrik-su gibi ortak maliyetler, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği bu ücrete dahildir. Açık İnovasyon Derneği kar amacı gütmeyen bir kurumdur, ilgili sayfada belirlenen ücretler konaklama yapmanız durumunda etkinlik organizasyonu süresince ortaya çıkan ortak maliyetlerinin bir kısmını karşılamak için kullanılacaktır.
Konaklama ücretini ödeyeceğim sayfaya nasıl ulaşırım?
Konaklama ücreti ödeme sayfası genel erişime kapalı bir sayfadır. Başvurusunu yapmış ve onaylanmış kişiler bu sayfaya ulaşabilir.
Konaklama yapmayacağım, yine de bu ücreti ödemem gerekir mi?
Konaklamasız etkinliğe katılım sağlamak isteyenler etkinliğe herhangi bir ücret ödemeden katılabilirler.
Askıda bilet uygulaması nedir ve nasıl faydalanabilirim?
Askıda bilet, konaklama ücretini ödeyemeyecek durumda olanlar için kurgulanmış bir burs uygulamasıdır. Kişi ya da kurumlar HacknBreak’i desteklemek için katılımcılar adına Askıda Bilet almayı tercih edebilirler. HacknBreak Destek sayfasında o ana kadar satın alınan Askıda Bilet adedi paylaşılmaktadır. Satın alınan askıda bilet sayısı kadar Açık İnovasyon Derneği katılımcılara ücretsiz konaklama desteği sunar.  Destek sunulacak kişilerin başvuru yapmış olması ve başvurusunun onaylanmış olması gerekir. Maddi durumu yetersiz olan, yıl boyunca etkinliklere erişimi sınırlı bir lokasyonda yaşayan, teknik veya akademik olarak başarılı olan katılımcı adayları, askıda bilet desteğinden faydalanmak istediklerine dair hacknbreak@acikinovasyon.org mail adresine ‘Askıda Biletten Faydalanmak İstiyorum – Ad Soyad’ başlığı ile neden desteklenmesi gerektiğini açıklayan bir e-posta paylaşabilirler. Askıda biletler, destek talebinde bulunan kişiler içerisinden değerlendirmeyi geçenlere sunulur. Değerlendirme sürecinde kadınlara öncelik verilmektedir.
Konaklama ücretinin ödenmesi durumunda yasal bir belge paylaşılacak mı?
Konaklama için ödediğiniz bedel karşılığında makbuz veya fatura düzenlenecektir.
Konaklama ücretini ödedim ama katılamayacağım, başka bir kişiye hakkımı devredebilir miyim?
HacknBreak’e katılımcı olarak başvurular bireysel olarak yapılır. Katılım için kazanılan hak başka bir kişiye devredilemez. Yalnız konaklama için ücret ödemişseniz ve katılamayacaksanız, bu durumda arkadaşınız katılımcı olarak başvuru yapmış, onaylanmış ve henüz ücretini ödememişse, bu durumda konaklama hakkınızı bu arkadaşınıza devredebilirsiniz. Bunun için hacknbreak@acikinovasyon.org e-posta adresine konu ile ilgili bir e-posta göndermenizi rica ederiz.
Konaklama ücretini ödedim, ücret iadesi talep edebilir miyin?
Konaklama ücretini ödediyseniz ve katılamayacaksanız, iade talebiniz için info@hacknbreak.com adresine <2019 iade talebi – ad soyad> başlığı ile gerekçenizi açıklayan bir eposta göndermeniz yeterli olacaktır.
Konaklama ücret iadesi hangi tarihe kadar talep edilebilir?
1 Ağustos 2019 tarihine kadar iade talebinde bulunduğunuz takdirde yaptığınız ödemenin tamamı, iade edilir. İade süreçlerinde, ödeme yapmak için kredi kartı seçildiyse ödeme sistemi altyapısı üzerinden ödeme gerçekleştirilen kredi kartına iade yapılır. EFT/Havale tercih edildiyse ödeme gerçekleştirilen hesap numarasına iade gerçekleştirilir.

Gönüllülük ve Destek


 • Gönüllü olarak destek vermek istiyorum, ne yapmam gerekir?
 • Hangi alanlarda gönüllü desteğine ihtiyacınız var?
 • Gönüllü olarak etkinliğe destek vermem durumunda bir belge paylaşılacak mı?
 • Konuşmacı olarak katılmak istiyorum, ne yapmam gerekir?
 • Etkinlik için önerilerim var, değerlendirir misiniz?
 • Workshop fikrim var, değerlendirir misiniz?
Gönüllü olarak destek vermek istiyorum, ne yapmam gerekir?
Pek çok konuda bize gönüllü olarak destek olabilirsiniz. Etkinlik öncesinde ya da etkinlik sırasında organizasyonel işlerde gönüllü olarak çalışabilirsiniz. Katılımcı formunu doldururken ilgili bölümde gönüllü olmak istediğinizi, bize nasıl yardımcı olabileceğinizi ve neden gönüllü olmak istediğinizi lütfen belirtiniz. Sizinle ayrıca iletişime geçilecektir. Katılımcı formunu doldurduysanız bize hacknbreak@acikinovasyon.org mail adresimiz üzerinden konusu “HacknBreak’te gönüllü olmak istiyorum” olan bir e-posta ile neden gönüllü olmak istediğinizi ve neler yapabileceğinizi deneyimlerinizle birlikte paylaşmanızı rica ederiz.
Hangi alanlarda gönüllü desteğine ihtiyacınız var?
Gönüllü desteğine ihtiyaç duyduğumuz alanlar şu şekilde: organizasyon süreçlerinde (tanıtım, içerik hazırlık, fotoğraf çekiimi, sosyal medya vs); HacknBreak için OpenCampus hazırlık sürecinde (fiziksel işler), HacknBreak 2019 gerçekleşirken (karşılama, eğitim sınıfların kontrolü vs) konularında desteğinize ihtiyacımız var. Bunların dışında üniversitenizde HacknBreak için kampüs temsilcisi olabilirsiniz.
Gönüllü olarak etkinliğe destek vermem durumunda bir belge paylaşılacak mı?
HacknBreak Team’e seçilelen gönüllüler etkinlik süresince belirlenen alanlarda tanımlanan işlerde etkinlik katılımlarını engellemeyecek şekilde yer alırlar. Gönüllü olarak tanımlanan işlerde görev alan katılımcılar etkinlik sonunda adlarına düzenlenmiş teşekkür belgesini alırlar. Gönüllü olarak çalışan ve teşekkür belgesi alan katılımcılar sonraki yıllarda öncelikli katılımcılar arasında yer alırlar. HacknBreak gönüllülüğünü dilerse özgeçmişlerinde referans olarak sunabilirler.
Konuşmacı olarak katılmak istiyorum, ne yapmam gerekir?
HacknBreak etkinliği Açık İnovasyon Derneği tarafından yoğun bir emek sonucunda hazırlanmaktadır. Kampa katılan konuşmacıları da etkinliğe gönüllü olarak destek veren kişilerdir. Başvur menüsü altında yer alan gönüllü konuşmacı linkini kullanarak kampta organize etmek istediğiniz etkinlik detaylarını paylaşabilirsiniz.
Etkinlik için önerilerim var, değerlendirir misiniz?
Memnuniyetle! Tüm önerilerinizi iletişim sayfamızdan ya da Konuşmacı Bilgi Formunu kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz. Değerlendirme durumuna göre sizinle en kısa zamanda iletişime geçilecektir.
Workshop fikrim var, değerlendirir misiniz?
Elbette. Fikrinizi bizimle Konuşmacı Bilgi Formunu kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz. Kamp boyunca gündüz saatlerinde ya da akşam saatlerinde workshop düzenleyebilirsiniz. Formu doldururken workshop sırasında ihtiyacınız olan malzemeleri de belirttiğiniz katlımcı sayısına göre paylaşırsanız çok seviniriz.
Translate »