HacknBreak Nedir?

#HacknBreak, yeni ve geleceğin teknoloji konularına odaklı insanları ve kurumları buluşturan Türkiye’nin ilk ve tek açık inovasyon kampıdır.

İlki 2016 yılında düzenlenen, Açık İnovasyon Derneği tarafından desteklenen,  ‘gelecek için mola’ mottosuyla her yıl tekrarlanan HacknBreak Açık İnovasyon Kampı, Türkiye’nin en nitelikli ve yaratıcı insanlarını bir araya getirmek,  birlikte üretmeye teşvik etmek ve farklı lokasyonlarda bulunan geliştirici ve girişimci topluluklarının üyelerini aynı mekanda ve ortak bir hedef için zaman geçirmelerini sağlamak amacıyla kurgulanmıştır. Şu ana kadar 4 kez kamp ve 2 koneferans olarak İzmir’de düzenlenmiş bir kez de TİM Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında 2 gün süren bir konferans olarak İstanbul’da katılımcılarını buluşturmuştur.  

HacknBreak kamp programları, içerisinde farklı türden aktiviteleri barındıran çok sayıda pararlel oturumları ile bir etkinlik maratonudur. Kamp süresince, eğitimler, hackathonlar, ideathonlar, girişimcilerin ilham konuşmaları ve başarısızlık konuşmaları (StartupTalks), workshoplar, mentorluk seansları ve sosyal etkinlikler gerçekleştirilir. 

#HacknBreak

Yenidir, yenilikçidir ve farklıdır. Fayda üretmeye ve oyunu değiştirmeye odaklıdır.

Metropolden uzakta, farklı disiplinlerden insanlarla, eski sorunlara yeni çözümler bulmayı hedefler.

Bilim, teknoloji, tasarım ve sanat vb. alanlarda çalışan tüm topluluklara açıktır.

Çevrecidir. Doğal hayatın sürdürülebilirliği için teknoloji yaklaşımlı çözümler arar.

Açık kaynak felsefesinden ilham almaktadır.

Farklı disiplinler, kurum ve kültürlerden insanları biraraya getirir. Buz kırıcıdır.

HacknBreak Gelişiyor!

‘Daha iyi bir gelecek için mola’ mottosuyla 5 yıldır, Türkiye’nin en nitelikli ve en yaratıcı insanlarını bir araya getirmek, aynı mekanda ve ortak bir hedef için çalışmalarını sağlamak ve birlikte üretmeye teşvik etmek amacıyla düzenlediğimiz HacknBreak Açık İnovasyon Kampı’nı, bu yıldan itibaren sürdürülebilir kalkınma hedeflerine adanmış odak kampları ve teknoloji buluşmaları ile destekleyeceğiz.

sdg-header-en

HacknBreak, 2020 yılından itibaren  Sağlık, Eğitim, Enerji gibi sektörlere odaklanan açık inovasyon kampları ile gündeme gelecektir. Sektörün önde gelen toplulukları ve kurumları ile işbirlikleri ile hayata geçireceğimiz bu kamplarda o sektörün geleceğine odaklı çalışanlar, çalışmayı isteyen farklı disiplinlerden öğrenciler, araştırmacılar, girişimciler kampların hedef katılımcı grupları olacaktır.  Bu kamplar işbirliği yapılan kurumla alınan kararlar neticesinde tercih edilen yerde organize edilecektir. 2020 yılında organize edilecek odak kamplar hacknbreak.com’da duyurulacaktır.  

Açık İnovasyon Derneği liderliğinde HacknBreak, kurumsal ve bireysel işbirlikleri ile gerçekleştirilmektedir. Ne tür işbirlikleri gerçekleştirebileceğimizi ve şu ana kadar işbirliği geliştirdiğimiz ve HacknBreak’i destekleyen kurumları şu sayfada görebilirsiniz. Her türlü sorularınız için  bizimle iletişim sayfamızı kullanarak paylaşabilir ya da bize [email protected] mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

7 Büyük Etkinlik

2016 yılından bu yana HacknBreak çatısı altında 4 kamp (İzmir) ve 3 konferans (İzmir, İstanbul) düzenlenmiştir.

9.000+ Başvuru

HacknBreak’lere katılmak için 10.000'in üzerinde başvuru yapılmış, kamp ve konferanslara katılım sayısı 5.000'in üzerinde olmuştur.

520 Alt Etkinlik

HacknBreak kampları boyunca eğitim, seminer, atölye, hackathon, konser tiplerinde 520 farklı etkinlik organize edildi.

370 Konuşmacı

HacknBreak’te değer katan konuşma ve deneyim paylaşımları ile yer alan tüm konuşmacılarımıza teşekkür ederiz.

55 Sponsor

HacknBreak için maddi veya ayni destek sunan 36 sponsoru olmuştur. Kurumsal sponsorları haricinde maddi destek sunan bireysel destekçilerimize de çok teşekkür ederiz.

95 Gönüllü

HacknBreak’in gerçekleşmesi sürecinde hem etkinlikler öncesinde hem de sonrasında destek veren tüm gönüllülerimize çok teşekkür ederiz.

HacknBreak IASP 2017’de Sunuldu

1984yılında kurulan, 74 Ülkede faaliyet gösteren, 128.000 teknoloji şirketini temsil eden 408 Teknoloji ve Bilim Parkı’nın çatı organizasyonu, IASP (International Association of Science Parks and Areas of Innovation) 32.Global konferansı İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde 26-29 Eylül Tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. 

Onlarca ülkeden, yüzlerce katılımcıyı misafir eden etkinlikte, HacknBreak: Açık İnovasyon Kampı ve Konferansı bir iyi örnek uygulaması olarak o dönemin Teknopark İzmir Genel Müdürü Dr. Murat ERTEN tarafından sunuldu.

HacknBreak'leri Neden Düzenliyoruz?

  • Açık inovasyon kültürü ve yaklaşımının yaygınlaşması amacıyla tüm kurumlarla işbirliği kurmak
  • Üretmek, öğrenmek ve paylaşmak isteyen bilim, teknoloji, tasarım odaklı insanları, topluluk ve kurumları aynı zaman ve mekanda bir araya getirmek, 
  • Teknik, sosyal ve çevresel sorunların çözümü için teknoloji ve bilim yönelimli hackathon / ideathon türünde etkinlikler düzenleyerek toplumsal fayda sağlamak, 
  • Özgür bir atmosferde, bilgi ve deneyim paylaşımına dayalı bir iletişim kültürü yaratmak
  • Ortak ilgi alanlarındaki kişilerden topluluklar yaratmak ve mevcut toplulukların bağlarını güçlendirmek için.

İzmir Girişimcilik Ekosistemi

HacknBreak 2015 yılından bu yana İzmir Girişimcilik Ekosistemine önemli katkılarda bulunmuştur. Bu nedenle de İZKA (İzmir Kalkınma Ajansı) tarafından hazırlanan İzmir Girişimcilik Ekosistemi haritasında yer bulmuştur. 

Translate »